Sikeresen lezárult a 3. agrár kötött segélyhitel program Laoszban

A Vitafort Agro Ázsia Zrt menedzsmentjével 2018-ban kezdődő program a tervek szerint 2021 végén zárult volna, azonban a Covid járvány miatt a magyar és a laoszi fél módosította a vonatkozó szerződéseket és a program 2023 augusztus 31.-én zárult. A pénzügyi zárást megelőzően 2023 július 27-én Vientianéban került sor a Záró Áttekintő Értekezletre, amelyen Dr. Phet Phomphiphak a laoszi Mezőgazdasági és Erdészeti Minisztérium minisztere és Dr. Sipos Sándor Magyarország Bangkoki Nagykövetségének nagykövete elnökölt. A záró értekezleten részt vettek a projekt tevékenységeket végrehajtó, az eredményeket hasznosító magyar- és laoszi intézmények és vállalkozások, illetve a laoszi agrár- és élelmiszeripar fejlesztésében illetékes állami szervek és tartományok képviselői. A záróértekezleten megállapításra került, hogy a hat tartományt magában foglaló komplex program a Covid járvány majd az anyagok és szolgáltatások árának világméretű emelkedése miatt igen nehéz körülmények között került végrehajtásra. Ennek ellenére a program sikeresen teljesítette a kitűzött célokat, ami magyar és laoszi fél konstruktív együttműködésének köszönhető. Az együttműködés példamutató volt a menedzsmentben a Vitafort Agro Ázsia Zrt. (VAA) és a laoszi Mezőgazdasági és Erdészeti Minisztérium Állattenyésztési és Halászati Főosztálya (MAF DLF) között és a végrehajtásban résztvevő magyar és laoszi intézmények és vállalkozások között.
A program keretében magyar- és laoszi kis és közepes vállalkozások aktív részvételével olyan modell üzemek épültek, amelyek működése bemutatja azt, hogy a hús és a hal korszerű technológiával történő termelése és feldolgozása, illetve minősített termékek értékesítése milyen lehetőségeket biztosít a piacra termelésben. Az új létesítmények és technológiák alkalmazásával nem csak a helyi lakosság egészséges élelmiszer ellátása és az import csökkentése valósítható meg, de kihasználhatók az exportban rejlő lehetőségek is. A projekt a hús- és haltermékek ellátási és értékláncának egészére fókuszálva, a támogató intézményi, laboratóriumi és jogszabályi feltételek javításának lehetőségeire is példát mutat.
A záróértekezleten az is megállapításra került, hogy a 3. ksh program, illetve egy 2008 óta tartó magyar támogatással megvalósuló agrár fejlesztési program eredményeinek hasznosítása, azok fenntarthatósága további erőfeszítéseket igényel elsősorban a laoszi fél részéről. A VAA, illetve vállalkozói és intézményi partnerei készek azonban a további együttműködésre, amely lehetőségeinek feltárása és előkészítése már el is kezdődött.

A 3. agrár kötött segélyhitel program záró értekezletén résztvevők
Scroll to Top