Tevékenységeink

A Társaság szervezésében 1994. óta lezajlott fontosabb események

A Társaság szervezésében 1994. óta lezajlott fontosabb események

2022 márciusától három egyetemen folytattunk megbeszéléseket az ott tanuló diákokkal és az egyetemi oktatási felelősökkel. Március 30.-án a MATE nemzetközi referensével valamint a Külkapcsolati és Koordinációs Központ vezetőjével közösen szervezett találkozón, március 25.-én a Budapesti Gazdaságtudományi Egyetem tanulmányi előadójával és az ott tanuló laoszi diákokkal, május 3.-án pedig a Pécsi Tudományegyetem Rektori Hivatalának igazgató helyettesével és a diákokkal találkoztunk. Igen hasznos volt mindkét oldal számára a „bemutatkozó találkozás”, mivel a nagyszámú diákcsoportokkal más módon nem tudunk közvetlen kapcsolatot kiépíteni, tapasztalataikat, problémáikat megbeszélni.
Május 13.-án tartottuk éves közgyűlésünket, ahol levetitésre került a „Laosz magyar szemmel” (korábban „Második hazám”) munkacimmel készülő dokumentum- videofilmünk.

Ezévben sem tudunk a hagyományos laoszi újévi ünnepségünket megszervezni, s csak on-line módon tartottuk a kapcsolatot tagjainkkal és az itt tanuló diákokkal. Zoomon tárgyaltunk a Laoszi Magyar Baráti Társaság elnökségével és egyeztettük a laoszi-magyar diplomáciai kapcsolatok felvételének közelgő 60-ik évfordulója alkalmából tervezett programokat.

Márciusban elhunyt Phoukhao nagykövet, aki 4 évig képviselte Magyarországot és igen sokat segített társaságunknak. Sajnos ezévtől kezdve nem tudunk személyesen találkozni tagjainkkal, közgyűlésünket is on-line formában tartjuk meg. Az itt tanuló diákokkal szintén ezen a módon tartjuk a kapcsolatot.

Februárban tett látogatást társaságunknál az új laoszi nagykövet, Sithong Chitnhothinh úr. Júliusban súlyos katasztrófa történt Laoszban, átszakadt egy építés alatt álló vizierőmű duzzasztó gátja. Társaságunk egyik támogató cége 100.000 dollárt ajánlott fel a károsultaknak, melyet elnökünk adott át a laoszi társszervezetünk elnökének.

Pártoló tagsági megállapodást írtunk alá három, laoszi projektekben közreműködő magyar céggel, vállalva, hogy kialakítjuk és folyamatosan támogatjuk az adott hazai cég és az itt tanuló laoszi diákok közötti szakmai kapcsolatot az projektet érintő szakami területeken.

Februárban megbeszélést folytattunk Budapesten a Laoszi Magyar Baráti Társaság elnöke által vezetett delegációval az aktuális segélyezési és oktatási projektekről.

Felvettük a kapcsolatot a 160 millió USD értékű magyar kötött hitelű segélyprogramban résztvevő magyar cégekkel az együttműködési lehetőségek – pl. itt tanuló laoszi diákok bekapcsolása a fordítási munkákba – feltérképezése érdekében.

Társaságunk együttműködési megállapodást írt alá az újjá szerveződött Laoszi Magyar Baráti Társaság (LMBT) vezetőségével. A Budapestre látogató laoszi delegációt a laoszi mezőgazdasági és erdőgazdálkodási miniszter-helyettes vezette Társaságunkat dr. Váradi László képviselte. A megállapodásnak négy fő területe van: a gazdasági, oktatási, kulturális és tudományos programok közös kialakítása és megvalósítása.  A két baráti társaság évente áttekinti a programjait és lehetőség szerint azok megvalósítását.

A Laoszi Népi Demokratikus Köztársaság és Magyarország közötti diplomáciai kapcsolatok felvételének 55. évfordulója alkalmából „Laosz régen és ma” címmel fotókiállítást rendeztünk társaságunk tagjainak helyszínen készített fotóiból. Részt vettünk továbbá a Laoszi Népi Demokratikus Köztársaság nagykövetségének Budapesten rendezett fogadásán Phoukhao nagykövet úr meghívására.

Szomorú esemény következett be július 2.-án, életének 90. évében elhunyt társaságunk tiszteletbeli elnöke Maróczy Magda. Kezdeményezője és tevékeny résztvevője volt társaságunk megalapításának és működtetésének. Többek között ennek elismeréseként kapott 1998-ban Barátság Érdemérmet, laoszi kormánykitüntetést.

Két társasági összejövetelt tartottunk ezévben. Májusban, a laoszi újév szokásos megünneplése mellett Phoukhao nagykövet úr részletes beszámolót tartott a Laoszban márciusban megtartott parlamenti választásokról. Személyesen búcsúztattuk el a Stipendium Hungaricum program keretében Magyarországon végzett első, mesterképzésben résztvett laoszi diákcsoportot. Következő, novemberi összejövetelünkön a nagykövet úr ismertette az ASEAN állam- és kormányfőinek Laoszban tartott szeptemberi találkozójának fontosabb eredményeit. Bemutatkoztak továbbá az oktatási program keretében érkezett új laoszi diákok.

A hagyományos laoszi újévi ünnepség keretében Phoukhao nagykövet úr átadta Tomaj Dénes Laoszban akkreditált nagykövet úrnak a diplomáciai munkája elismeréseként kapott laoszi kormánykitüntetést.

Társaságunk elnöke, Váradi László beszámolót tartott az általa képviselt Agro Processing Development (APD) hazai cég és a Laoszi Nemzeti Mezőgazdasági és Erdészeti Kutatóintézet (NAFRI) közötti termelési együttműködés továbbfejlesztéséről a sertés tenyésztésben, a haltáp gyártásban. Ismertette továbbá a Magyar Nemzeti Kereskedőház laoszi irodájának megnyitásának fontosságát  az APD laoszi tevékenységének segítésében.

Novemberben társasági összejövetel keretében emlékeztünk meg a Laoszi Népi Demokratikus Köztársaság megalakulásának 40. évfordulójáról. Társaságunk tagjainak fotóiból kamara kiállítást rendeztünk, s a hazánkban tanuló népviseletbe öltözött laoszi diákok tradicionális táncokat mutattak be laoszi zene kíséretében.

A Stipendium Hungaricum ösztöndíj program keretében Laosz és Magyarország kötött szerződés keretében szeptemberben 12 laoszi diák érkezett Magyarországra, alap- illetve mesterfokú képzésre. Ezen felül egy diáklány egy évet tölt itt ERASMUS program finanszírozásában. A laoszi diákok közül hárman magyar nyelvi előkészítőre járnak a Balassi Intézetben. A többiek angol nyelvű képzésben vesznek részt a következő egyetemeken: Kaposvári Egyetem, Szent István Egyetem, Pécsi Tudomány Egyetem, Debreceni Egyetem, Szegedi Tudomány Egyetem, Eötvös Lóránd Tudomány Egyetem. Társaságunk folyamatosan figyelemmel kíséri és támogatja a diákok tanulmányait.

Júniusban Társaságunk képviselői részt vettek a laoszi mezőgazdasági miniszter-helyettes – aki szintén Magyarországon végezte az egyetemet – által vezetett delegáció néhány megbeszélésén. A delegáció tárgyalásainak fő célja a két ország közötti mezőgazdasági együttműködés továbbfejlesztése volt, elsősorban a takarmánytermelés, a baromfi- és haltenyésztés területén.

Ebben az évben külön hangsúlyt fektetünk arra, hogy a két ország közötti diplomáciai kapcsolat felvételének 50. évfordulóját megünnepeljük. Ennek kapcsán egy, Magyarországon végzett laoszi szakértőkből, illetve magas rangú hivatali vezetőkből álló delegáció érkezik junius végén Magyarországra néhány napra. A delegáció hivatalos programját a kormányzati szervek bonyolítják le, de Társaságunk szerepet vállal a kulturális és egyéb programok lebonyolításában. A Magyarországon végzett, a világ különböző országaiban élő laoszi szakértők meghívásával Társaságunk szeptemberben egy két napos, hétvégi Laoszi Napot szervezett a Hopp Ferenc múzeumban. Ez a program a következő tevékenységeket foglalta magában: 2-3 előadás a laoszi művészetről, múzeumpedagógiai foglalkozások, tárlatvezetés, kamara kiállítás a készülő Dél-kelet ázsiai textil- és ékszer kiállítás előzetes bemutatására, filmvetítések Laoszban járt magyar filmesek – pl. Stáb csoport – anyagaiból és egyéb laoszi témájú művekből, nagy szellemidéző szertartás, lao és thai ételek bemutatása, felszolgálása. A program keretében egy kb. 30 fős fogadást is rendeztünk a volt laoszi diákok tiszteletére.
Erre az alkalomra küldte Társaságunknak a laoszi delegációval az alábbi verset a Magyarországon tanult laoszi költő

Szívem

Drága, szép Magyarország, második hazám
Illatos vagy Te, ó drága virágom!
Szívemben élsz Te mindig,
Nem szabadulhatok el tetőled.

Hogyan hagyhatnálak el Téged?
Szeretnem kell Téged, s oly nagy szükségem van rád.
De távol vagy tőlem, az égbolton túl fut az út,
És tudod, hogy nehéz szárnyra kelni és Hozzád repülni.
Mégis indulok Érted, szívem!

Drága Magyarország!
Jól tudom, szívem a szívedben, s szíved a szívemben él.
Őrzöm a szerelmemet, hűségemet és köszönetemet,
S nem szakadok el Tőled sosem.

Vientiane, 2012. június 29.

Dr. Thongkham Onamanisone
A Laoszi Írószövetség alapítója, s volt elnöke
Író, költő, lapszerkesztő

Társasági összejövetelünkön Péchy Kálmán újságíró (MTV) számolt be laoszi útjáról, valamint egy Laoszra is kiterjedő kisvállalkozásokról szóló felmérés illetve tapasztalatcsere főbb megállapításairól szóló vita zajlott le. Mireisz László, a Tan Kapuja Buddhista Egyház elnökének előadása a Tan Kapuja Buddhista Főiskola és a buddhista közösségek magyarországi tevékenységéről. Az újonnan megnyílt Lao Airlines budapesti képviseletének bemutatkozása.

Jelen János nagykövet, a Magyar Indokína Társaság kft. ügyvezetője, a Zelnik gyűjtemény igazgatója, előadást tartott a készülő Délkelet-ázsiai Aranymúzeum terveiről. Előadását részletes vita követte az Indokína Társaság tevékenységéről. Újévi programunkon Wiedeman Tamás újságíró, akinek laoszi utazása előkészítéséhez társaságunk tagjai háttéranyagokkal járultak hozzá, vetítéssel egybekötött úti beszámolót tartott.

A szakminisztérium – NFGM – képviselője tájékoztatást tartott a laoszi tervezési és beruházási miniszterrel aláírt 8.6 millió USD értékű kötött segélyhitel keret megállapodás céljáról és részleteiről. 51%-os magyar áru- és szolgáltatás beszállítással mezőgazdasági farmok korszerűsítésére, tápüzemek létesítésére fordítható a segélyhitel.

Társaságunk elnöke tartós Singapore-i diplomáciai kiküldetéséből hazatérve előadást tartott délkelet-Ázsia fejlődésének aktuális kérdéseiről Novemberben népes laoszi üzleti delegáció érkezett Magyarországra Sitaheng Rasphone mezőgazdasági miniszter vezetésével. A minisztériumi vezetők és üzletemberek a kötött segélyprogram kérdéseiről tájékozódtak, és a két ország közötti további mezőgazdasági együttműködés területeit térképezték fel. Társaságunk vezetősége valamint a magyar fél képviselői közös vacsorán vettek részt, ahol tájékozódhattak az aktuális gazdasági együttműködés szakmai és finanszírozási kérdéseiről.

Megtartottuk hagyományos laoszi újévi összejövetelünket. A Külügyminisztérium kezelésében levő forrásokból pályáztunk a „Magyarország külföldi megismertetése” c. Vientianeban rendezendő kiállítási javaslattal, melyet a Laoszi-Magyar Baráti Társasággal közösen szeretnénk lebonyolítani. Az előkészületek keretében Budapesten és Vientianeban is folytattunk személyes megbeszéléseket, s kidolgoztuk a kiállítás tematikáját, mely történelmi, kulturális, sport, és gazdasági blokkból áll.

Társaságunk „második generációs” laoszi diákot üdvözölhetett Magyarországon. Az 1980-as évek vége óta nem tanult nálunk laoszi diák – kivéve a nemzetközi szervezetek pl. FAO által biztosított ösztöndíjakat. Vongsammay Seneamatmountry, akinek a szülei Magyarországon végeztek a 80-as évek közepén, a Balassi Bálint előkészítő intézetbe érkezett magyar nyelvet tanulni. Egy év után dől el, melyik egyetemen vagy főiskolán folytatja magyar nyelvű tanulmányait. Szokásos, laoszi újévi ünnepségünkön szép dalaival idézte fel a laoszi kultúrát.

Novemberben Dr. Siene Saphanthong laoszi mezőgazdasági miniszter hivatalos látogatást tett Magyarországon. Társaságunk meghívására beszámolót tartott az aktuális laoszi agrár helyzetről. Ehhez kapcsolódóan Váradi László, a Halászati és Öntözési Kutatóintézet (Szarvas) igazgatója bemutatta a magyar-laoszi halászati programot. Társaságunk elnöke, Maróczy Magda harminc évvel ezelőtt kezdte meg, mintegy 10 évig tartó tanácsadói munkáját Laoszban. Azóta is ellátogat Laoszba, s folyamatosan fel tudja mérni a gazdasági változásokat, fejlődést és az emberek állandó barátságát, országuk őszinte szeretetét.

Az áprilisi holdújévi ünnepségen a Magyarországra akkreditált varsói nagykövet részvételével hagyományos laoszi zenével, tánccal és jókívánságokkal búcsúztattuk az évet.
Novemberi összejövetelünkön Magyarországon élő laoszi tagtársunk számolt be élményeiről, melyek 42 év után Laoszba visszatérve őt és magyar családtagjait érték egy hónapos látogatásuk alkalmából.
Négy magyar szakos fiatal lány járt először turistaként Laoszban, s erről az útról tartottak gyönyörű fotókkal tarkított előadást. 

A Társaság megalakulásának 10 éves évfordulója alkalmából a tagok által írt és Maróczy Magda által szerkesztett könyvet adtunk ki, “A millió elefánt országa – Laosz” címmel. A könyvben részletes kulturális, társadalmi, gazdasági információk találhatók, valamint a magyar szakértők és a magyarországi diákok személyes tapasztalatai, gondolatai, élményei. A rádió és a televízió is tájékoztatott a könyvről. A Társaság tagjai tiszteletpéldányként kapták meg a könyvet, a további példányokat a Laoszba utazók hasznosíthatják.
Klubestünkön Bohár Ernő nagykövet, a Külügyminisztérium Nemzetközi Fejlesztési Együttműködési Osztályának helyettes vezetője tartott előadást Magyarország új EU támogatási stratégiájáról, figyelemmel a Délkelet-ázsiai fejlődő országok felé irányuló új projektekre. Az új stratégia megvalósításában Társaságunk jelezte tanácsadói részvételi szándékát.

Az áprilisi holdújévi ünnepség keretében, a varsói Laoszi Nagykövetség segítségével – és az ügyvivő részvételével – fotó kiállítást rendeztünk a Nemzetek Házában az aktuális laoszi gazdasági, társadalmi, sport és kulturális eseményekről. A kiállítást videó vetítés is színesítette.

Októberi klubestünkön a Stáb Film Kft. Délkelet-ázsiai filmjének teljes változatát mutattuk be, s beszélgetést folytattunk a filmesekkel személyes élményeikről. Ugyancsak ezen az estén tartott előadást Renner Zsuzsa muzeológus Délkelet-ázsiai útjáról. Rendezvényünkön részt vett a varsói laoszi követség ügyvivője és a Thai Királyság budapesti nagykövetségének táncosa. Az Országgyűlés Társadalmi Szervezetek Bizottsága által meghirdetett pályázaton 220 000 Ft támogatást nyertünk, melyet a 2003-ban kiadott könyvünk technikai költségeire fordítottunk.

Társaságunk tagjai aktívan részt vettek a hivatalos laoszi delegáció magyarországi szakmai és egyéni programjainak lebonyolításában, szervezésében. Douangdy Outhanchak úr, a LMBT elnöke és Somdet Munsaveng úr a LMBT főtitkára a Külügyminisztériumban, a Gazdasági Minisztériumban, az FVM-ben, az Oktatási Minisztériumban, a TESCO-nál, valamint a Gödöllői Agrártudományi Egyetemen folytatott tárgyalásokat. A delegáció szabadidős programjait a Társaság tagjai biztosították. A holdújévi ünnepséget a LMBT képviselőivel együtt tartottuk meg.

Szentesen tartottuk meg a holdújévi ünnepséget egy laoszi-magyar család közreműködésével, filmvetítéssel, színvonalas műsorral. Klubestünk vendége dr. Seine Saphantong mezőgazdasági miniszter volt, aki az ország legfontosabb ágazatának eredményeiről és problémáiról beszélt. Az előadás után levetítettük a Stáb Film Kft. laoszi filmjét.

A Magyar Természettudományi Múzeum két muzeológusa, Merkl Ottó és Csorba Gábor több hetes laoszi kutatómunkát folytatott, melynek hivatalos lebonyolításában Társaságunk is részt vállalt. A muzeológusok beléptek Társaságunkba, s részletesen beszámoltak egy klubest keretében laoszi útjuk szakmai és turisztikai érdekességeiről. A Stáb Film Kft. megbízást kapott egy Laoszról és néhány Dél-kelet ázsiai országról szóló természeti film elkészítésére. A filmes stáb útjának megszervezésében Társaságunk jelentős szerepet vállalt.
Maróczy Magda – Társaságunk akkor elnöke, jelenleg örökös tiszteletbeli elnöke – Laoszba utazott abból az alkalomból, hogy a laoszi államfő Barátsági Érdemrenddel tüntette ki tízéves, eredményes laoszi tanácsadói munkája elismeréseként.

Szakmai segítségünkkel létrejött társszervezetünk Laoszban, a Laoszi – Magyar Baráti Társaság – LMBT. A Hopp Ferenc Kelet-ázsiai Múzeum igazgatója, Társaságunk tagja, dr. Ferenczy Mária megnyitotta a “Buddhizmus Dél-kelet Ázsiában” c. kiállítást. A megnyitóra háromtagú hivatalos laoszi delegáció érkezett, akik a Társaság klubestjén is részt vettek: Koukeo Akhamontri, a LMBT alelnöke, Somdet Mounsaveng, Khamousay Keodaravong, a LMBT vezetőségének tagjai. A delegáció magyarországi költségeit a MLBT fedezte. Az időszaki kiállítást mintegy fél évig látogatta a nagyközönség. Az Ezredvég folyóirat Laoszról jelentetett meg egy irodalmi összeállítást, melynek finanszírozásához a Társaság is hozzájárult.

A buddhizmus kiállítás két szakértője, Fajcsák Györgyi sinológus és Renner Zsuzsa indológus – MLBT tagok – Laoszba, Kambodzsába, Thaiföldre és Vietnamba utaztak anyaggyűjtés céljából. Klubest keretében tartott beszámolót a két muzeológus szakmai útjáról, s előadást tartott Kudeng Thammavong varsói laoszi ügyvivő is.

Tervbe vettük, hogy a MLBT és a Hopp Ferenc Kelet-ázsiai Múzeum közös szervezésében kiállítást szervezünk Budapesten a “Buddhizmus Dél-kelet Ázsiában” címmel. Első lépésként megszerveztük a múzeum két munkásának kiutazását a térségbe, s megszereztük a laoszi hatóságok támogatását helyszíni kutató munkájukhoz. A laoszi partnerek nagyon készségesek voltak a támogatásban. További lépésként pályázatot adtunk be az Országgyűlés társadalmi szervezeteket támogató kiírására, melyen 100 000 Ft-ot kaptunk.

A Társaság megalapításával kapcsolatban három közgyűlés lebonyolítása, melyeken vendégek voltak: Sithong Chinhothinh, a varsói laoszi követség ügyvivője, majd Soubanh Srittirath laoszi külügyminiszter-helyettes. A holdújév és egy alakuló rendezvény megszervezése.

vang vieng, laos, asia-4317587.jpg
Scroll to Top